Nasz umysł skrywa bardzo wiele niedostępnych dla nas tajemnic. Z całej wiedzy zgromadzonej w tym tak niewielkim, a jednak potężnym organie, korzystamy zaledwie w 7 %.
Pozostała część nie jest dla nas bezpośrednio dostępna.
Na początek przyjrzyjmy się dokładniej podświadomości, czyli tej części umysłu, do której nie mamy bezpośredniego dostępu.
Podświadomość pracuje 24 godziny na dobę.
Rejestruje wszystko, co dzieje się dookoła ciebie, nawet wtedy, gdy śpisz albo jesteś nieprzytomny. Każda informacja jest zapisywana i szufladkowana do odpowiednich zbiorów. Zbiorów, które tworzy sama podświadomość. Wolne myśli, które docierają do ciebie bez żadnego obciążenia emocjonalnego są katalogowane do działu informacyjnego. I pozostają tam, jako wiedza, która nabyłeś w ciągu całej swojej egzystencji. Z kolei te myśli, które dotarły z jakimkolwiek ładunkiem emocjonalnym, trafiają do szczególnych szufladek, gdzie przechowywane są twoje przekonania. I to na podstawie tych właśnie zbiorów zawartych w składzikach z przekonaniami jest kształtowane twoje życie.
A skąd masz wiedzieć, które myśli zostały naładowane emocjonalnie, a które nie?
Przyjrzyj się swojemu życiu. Zaobserwuj każdy jego obszar i będziesz wiedział, gdzie i jakie wzorce oraz programy funkcjonują w twojej codzienności. Najłatwiej wyłapać negatywne przekonania, przyglądając się powtarzającym schematom. Gdy zauważasz, że dany wzorzec zachowań się powtarza i za każdym razem twoja reakcja jest taka sama to oznacza, że jesteś więźniem jakiegoś programu.
Sprawdźmy zatem, jak to funkcjonuje.
Przykład 1.
Asia uważa siebie za osobę, która nie ma problemów z pieniędzmi. Zarabia dobrze, spędza wakacje w ciepłych krajach, ma fajną pracę, gdzie się realizuje i uznaje, że dobrze zarządza pieniędzmi. A jednak ma problem ze zgromadzeniem konkretnej kwoty na jakiś większy cel. Zawsze, gdy pojawia się okazja: premia, nagroda finansowa, nagły przypływ gotówki; momentalnie zdarza się w jej życiu coś niespodziewanego (typu: psuje się samochód, nawala pralka, pojawia się zaległy rachunek do zapłacenia itp.), że te dodatkowe pieniądze upłynniają się.
Przykład 2.
Jola od zawsze była uczona, aby szanować pieniądze, dlatego każda złotówka jest dla niej bardzo ważna. Uważa, że dobrze gospodaruje pieniędzmi. Prowadzi rejestr wydatków, nie wyrzuca w błoto gotówki, a pomimo tego starcza jej tylko od pierwszego do pierwszego, i nie potrafi odłożyć nawet niewielkiej kwoty na wakacje.
Przykład 3.
Renata nie narzeka na swoje życie. Ma fajna pracę, super męża, świetne dzieci. Nie brakuje jej niczego, jak coś potrzebuje to zawsze znajduje się ekstra gotówka i to dostaje. Jest tylko jeden mały szkopuł. Nie ma fizycznie kontaktu z pieniędzmi. Jak to możliwe? Pieniądze pojawiają się w momencie kiedy są potrzebne. Wypłata idzie na rachunki. Gdy natomiast wpadnie ekstra premia to cała kwota znika w mgnieniu oka. Z jednej strony nie ma powodu do narzekania, ale z drugiej nie ma też możliwości zainwestowania w przyszłość, bo fizycznie pieniądze nie utrzymują się przy niej. Pojawiają się i znikają.
Przykład 4.
Dorota cały czas popada w długi. Jak uda jej się jeden spłacić, to zaraz wydarza się coś, co powoduje, że musi wziąć kolejny kredyt i tak jest ciągle pod kreską. Ma wrażenie, że wpadła w jakieś błędne koło i że nigdy nie wyjdzie z długów.
We wszystkich z powyższych przykładów funkcjonuje program w podświadomości, który blokuje dostęp do pieniędzy. A że każdy z nas ma inny zestaw wzorców zakotwiczony w umyśle podświadomym trzeba podejść do tematu indywidualnie. Nie ma dwóch identycznych osób na świecie. Każdy wyrastał wśród innych przekonań i doświadczeń, dlatego nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że może działa u ciebie podobny wzorzec, co u siostry lub brata, to nie musi być prawdą. Nawet bliźniacy wychowani w tym samym domu będą mieli inne schematy zakodowane w swoim umyśle.
Na podstawie powyższych przykładów moich klientek postaram się wyjaśnić mechanizmy rządzące się podświadomością.
W przypadku Asi, podczas “dokopywania” się do źródła przekonania, wyszło, że Asia ma kotwice w postaci zaniżonej kwoty, jaką może zarabiać. Jej termostat finansowy zatrzymał się na konkretnej sumie i wszelkie zarobione powyżej pieniądze uciekały od niej. Do tego w Asi życiu funkcjonował paradygmat lojalności finansowej wobec rodziców. Oznaczało to, że nie mogła zarabiać więcej niż jej rodzice, bo w ten sposób stawała się "nielojalna" wobec rodziny. Tak właśnie podświadomość tłumaczyła sobie blokujące wzorce finansowe.
W przykładzie Joli, oprócz szacunku do pieniędzy, wyniosła ona z domu również przekonanie o oszczędzaniu na “czarną godzinę”, a że jest osobą pozytywnie nastawioną do życia, podświadomość nie dopuszczała do niej “czarnej godziny”, stąd skutecznie odsuwała jej możliwość gromadzenia nadwyżek finansowych.
Z kolei Renata w dzieciństwie nie miała styczności fizycznie z pieniędzmi. Była jedynaczką i funkcjonowała w schemacie “powiedz czego pragniesz, a to dostaniesz”. Nie potrzebowała pieniędzy, bo i tak rodzice jej wszystko zapewniali. Jak widać schemat ten nie do końca sprawdził się w jej dorosłym życiu. Nie znając energii pieniędzy, one nie pojawiały się. Nie mogła zainwestować niczego w przyszłość i budować majątku, bo pieniądze do niej fizycznie nie przychodziły.
Przy pracy z Dorotą okazało się, że będąc małą dziewczynką została okradziona przez koleżanki z klasy. Po powrocie do domu dostała lanie za to, że zgubiła pieniądze, gdyż nie przyznała się rodzicom, co się faktycznie wydarzyło. W jej podświadomości powstało przekonanie, że pieniądze = ból i cierpienie. Stąd jej podświadomość nie dopuszczała, aby pieniądze do niej przychodziły, bo nie chciała dopuścić do bólu i cierpienia.
Przedstawiłam powyższe przykłady, aby dać ci do zrozumienia, jak różnie działa podświadomość i jak absurdalne przekonania tworzy. Wszystkie panie miały podobny problem: nie trzymały się ich pieniądze; ale każda z nich działała według innego blokującego schematu. Dotarcie do właściwego źródła przekonania niekiedy trwa nieco dłużej i wcale nie jest takie proste. Podświadomość skutecznie blokuje nam dostęp do swoich zakamarków, więc aby się do nich dostać trzeba trochę pokombinować:)
Na szczęście jest szereg metod i technik, które pomagają w docierania do sedna problemu.
Więcej o mechanizmie działania podświadomości opowiadam w video:
Grażyna A. Adamska
Kwantowa Mentorka
Praktyk Theta Healing, Dwupunktu i nowych technik kwantowych oraz Soul Body Fusion
Konsultant Kronik Akaszy,
Wielki Mistrz Reiki różnych systemów Reiki, nauczyciel Prosperity.
Autorka, pisarka i blogerka.
Strona stworzona w kreatorze WebWave.